Na czym polega pantomogram zębów?

Pantomogram zębów to rodzaj zdjęcia RTG, które często zlecają pacjentom stomatolodzy w celach oceny ogólnego stanu zębów oraz diagnozowania chorób zębów i przyzębia. Badanie to wykonuje się w celu ogólnej oceny stanu uzębienia, przed leczeniem ortodontycznym lub protetycznym, przed planowanym zabiegiem usunięcia zębów zatrzymanych czy też w celu oceny efektów leczenia po przebytych urazach szczęki i żuchwy. Chcesz wiedzieć, jak wygląda to badanie, zanim udasz się do gabinetu stomatologicznego, aby je wykonać? Przeczytaj dalszą część artykułu, w której wyjaśniamy, na czym polega pantomogram zębów oraz czy wymaga wcześniejszego przygotowania.

Jak wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne pozwala zobrazować stan uzębienia, kości żuchwy i szczęki, zatoki szczękowej, podniebienia twardego oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Wykonuje się je przy użyciu specjalnego urządzenia nazywanego pantomografem. Wykonanie zdjęcia RTG nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo ani też nie jest wymagane dostarczenie innych wyników badań. Pacjent musi jedynie zdjąć biżuterię oraz wszelkie inne akcesoria znajdujące się w okolicy twarzy i szyi. Na czas badania zdjąć należy okulary, ozdoby do włosów czy też aparaty ortodontyczne. Następnie w celu ochrony ciała przed promieniowaniem należy założyć ołowiany fartuch ochronny.

W celu zrobienia zdjęcia pacjent staje przed aparatem rentgenowskim, a następnie zostaje poproszony o oparcie głowy na statywie. Jednocześnie też zębami musi przytrzymywać specjalną, jednorazową wkładkę, która pozwala precyzyjnie ustawić głowicę pantomografu. W trakcie badania pacjent zostaje prześwietlony wiązką promieni rentgenowskich, których nieznaczna ilość nie wpływa negatywnie na jego zdrowie. Bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia pacjent powinien przełknąć ślinę, zamknąć usta i dotknąć językiem do podniebienia. Podczas wykonywania zdjęcia nie należy się poruszać. Samo badanie trwa krótko i jest całkowicie bezbolesne. Wśród niewielu przeciwwskazań do jego wykonania wymienia się np. ciążę.