Specjalista chorób wewnętrznych

Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog

lek. med. Ewelina Łożyńska

lek. Ewelina Łożyńska – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog

Lekarz internista to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób wewnętrznych, czyli dotyczących narządów wewnętrznych, takich jak serce, płuca, wątroba, nerki, żołądek, jelita, tarczyca i inne. Lekarz internista ma szeroką wiedzę na temat różnych dziedzin medycyny i potrafi rozpoznawać i leczyć wiele schorzeń. Lekarz internista może także kierować pacjentów do innych specjalistów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Lekarz internista może zlecić wykonanie różnych badań diagnostycznych, takich jak badanie fizykalne, badanie krwi, badanie moczu, elektrokardiogram (EKG), spirometria, gastroskopia, kolonoskopia, ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI) i inne. Na podstawie wyników badań dodatkowych lekarz internista ustala diagnozę i dobiera odpowiednie leczenie. Leczenie może polegać na zaleceniu odpowiednich , leków, zaleceniu zmiany diety, stylu życia, rehabilitacji lub innych metod.

Lekarz internista zajmuje się leczeniem wielu chorób, takich jak:

  • choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca
  • choroby układu oddechowego, np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zapalenie płuc, gruźlica
  • choroby układu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie żołądka i jelit, zaparcia, biegunki, zespół jelita drażliwego (IBS), choroba refluksowa przełyku (GERD), zapalenie trzustki
  • choroby układu moczowego, np. kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego i nerek
  • choroby układu hormonalnego i metabolicznego, np. cukrzyca, otyłość, nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • choroby układu immunologicznego i alergiczne, np. alergie pokarmowe i wziewne, pokrzywka
  • choroby zakaźne i pasożytnicze
  • choroby nowotworowe
  • choroby reumatyczne
  • choroby krwi i układu krwiotwórczego

Lekarz internista może przyjmować pacjentów w przychodni lub szpitalu. W przychodni lekarz internista udziela porad medycznych i prowadzi profilaktykę zdrowotną. W szpitalu lekarz internista zajmuje się pacjentami w stanie ciężkim lub zagrożonym życiem.

Lekarz internista to ważny i niezbędny specjalista w systemie opieki zdrowotnej, pomaga bowiem pacjentom utrzymać zdrowie i jakość życia oraz zapobiegać powikłaniom chorób przewlekłych.

 

 

 

PORADNIA INTERNISTYCZNA

Lekarz internista a lekarz rodzinny POZ

Internista a lekarz rodzinny – co różni tych specjalistów?

 

Ze względu na szeroki zakres podobieństw oba pojęcia bywają używane zamiennie. Lekarz rodzinny oraz internista to jednak dwie różne specjalizacje. Pierwszy z nich zajmuje się przede wszystkim ogólną koordynacją opieki zdrowotnej i leczenia chorób, przeprowadzając konsultacje i diagnostykę. Ze względu na rozległą wiedzę dotyczącą organizmu człowieka może zajmować się nie tylko dorosłymi, lecz także dziećmi oraz osobami w podeszłym wieku, które potrzebują opieki geriatrycznej.

 

Definicją interny jest z kolei diagnostyka, profilaktyka i leczenie chorób narządów wewnętrznych. Ten zakres jest wciąż bardzo szeroki, ponieważ może obejmować szereg przypadłości z różnych dziedzin – jak na przykład laryngologia, endokrynologia, pulmonologia czy kardiologia. W przeciwieństwie do lekarza rodzinnego pacjentami internisty są wyłącznie dorośli. Głównym założeniem tej specjalizacji jest podejście całościowe — czyli ocena stanu zdrowia organizmu jako całości i badanie nie tylko schorzeń poszczególnych narządów i organów, lecz także ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

 

Internista jako lekarz POZ

 

Wskazane powyżej różnice nie przekreślają jednak możliwości wyboru internisty jako lekarza pierwszego kontaktu. Ze względu na interdyscyplinarny charakter tej specjalizacji mogą leczyć wiele chorób, które często występują w społeczeństwie — również tych o długofalowym charakterze. Podobnie jak lekarze rodzinny, interniści dysponują wiedzą oraz uprawnieniami umożliwiającymi wystawianie recept oraz skierowań do innych specjalistów. Mogą także przeprowadzać lub zlecać wszystkie badania, za które odpowiadają lekarze pierwszego kontaktu.

 

W przychodni Vidok Clinic możesz umówić wizytę u internisty prywatnie w Kaliszu. Nasza placówka umożliwia rejestrację telefoniczną oraz internetową. Dysponujemy również punktem pobrań oraz sprzętem potrzebnym do diagnostyki pierwszego kontaktu, jak na przykład USG, EKG (łącznie z holterami i badaniami echa serca) oraz RTG.