Endokrynolog dziecięcy
Poradnia endokrynologiczna dla dzieci w Centrum Medycznym Vidok Clinic
Absolwentka Uniwersytetu Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalista endokrynologii dziecięcej i diabetologii, specjalista pediatra.
Pani doktor Joanna Nowińska (Niedzielska) jest uznanym specjalistą z dziedziny endokrynologii dziecięcej i pediatrii w Kaliszu. Długi czas pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Perzyny w Kaliszu, stąd wiele osób może ją kojarzyć. Obecnie pracuje w Klinicznym Oddziale Endokrynologii Dziecięcej i Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Klinicznego.
Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w oddziałach szpitalnych oraz placówkach podstawowej jak i prywatnej opieki zdrowotnej. W ramach ukończonych specjalizacji z endokrynologii i diabetologii pediatrycznej pani doktor Joanna Nowińska zajmuje się zaburzeniami układu endokrynnego. Zajmuje się również zaburzeniami wzrastania, problemami dotyczącymi dojrzewania, zaburzeniami funkcji tarczycy, nadnerczy, przysadki, zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jej zainteresowanie zawodowe obejmuje również pacjentów problemami endokrynnymi u pacjentów z nadwagą i otyłością.
Udziela porad z zakresu:
- Endokrynologia i diabetologia dziecięca
- Pediatria
Kiedy zgłosić się z dzieckiem do endokrynologa dziecięcego – niepokojące objawy:
- zaburzenia hormonalne
- zbyt szybki i wczesny wzrost w porównaniu do rówieśników
- przedwczesne dojrzewanie
- pojawienie się owłosienia łonowego zbyt wcześnie
- opóźnione miesiączkowanie
- problemy z nadwagą i otyłością
- nieregularne miesiączki
- wypadanie włosów prowadzące do łysienia
- nadmierne owłosienie, nietypowa wysypka czy świąd
- choroby: Hashimoto, Gravesa–Basedowa, Cushinga, Addisona, nadczynność i niedoczynność tarczycy, akromegalia, zespół policystycznych jajników oraz hipoaldosteronizm
- zaburzenia wzrastania – chodzi tutaj zarówno o problemy ze wzrostem polegające na zbyt wolnym, jak i za szybkim wzroście w porównaniu do rówieśników
- nadmierny lub bardzo słaby przyrost wagi bez względu na dietę i ilość spożywanych pokarmów
- gdy dziecko zaczyna szybko tyć albo ma wyjątkowo duży apetyt, ale nie przybiera na wadze, a wręcz przeciwnie – chudnie
- gdy u nastolatków w wieku 13–14 lat brak jest objawów dojrzewania płciowego na przykład nie pojawia się miesiączka
- gdy zauważa się symptomy przed wczesnego dojrzewania takie jak np. nadmierne wydzielanie potu, pojawienie się trądziku, przyspieszony rozwój gruczołów piersiowych i/lub owłosienie w okolicy narządów płciowych już u kilkuletnich dzieci ( szczególnie niepokojące u dzieci poniżej 8 roku życia)
- zmiany usposobienia: ciągłe uczucie zmęczenia, konieczność robienia sobie drzemek w ciągu dnia, płaczliwość, częste zmiany nastrojów, nadpobudliwość, apatia
- problemy z nauką, nadmierna konfliktowość, trudności w zapamiętywaniu oraz z koncentracją ( objawy te mogą sugerować wadliwe funkcjonowanie układu dokrewnego)
Najważniejsze, aby z powyższymi objawami – problemami z układem endokrynnym wykryć jak najszybciej. Szczególnie istotny jest moment zgłoszenia się do specjalisty w zaburzeniach wzrostu i dojrzewania, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty – endokrynologa dziecięcego.
Czym zajmuje się Endokrynolog Dziecięcy w Centrum Medycznym Vidok Clinic?
W ramach specjalizacji z endokrynologii i diabetologii pediatrycznej endokrynolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń wzrastania ,jak również problemów dotyczących dojrzewania, zaburzeń funkcji tarczycy, nadnerczy, przysadki, zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, oraz problemów endokrynnych u pacjentów z nadwagą i otyłością. Przeprowadza badanie diagnostyczne i wywiad podczas którego bardzo ważnym jest ujawnienie wszystkich objawów, zleca wykonanie badań laboratoryjnych, przepisuje odpowiednie leki. W przypadku zaburzeń endokrynologicznych ważne są wizyty kontrolne, na które należy się zgłaszać według zaleceń lekarza specjalisty. Regularne wizyty kontrolne pozwalają unikać konsekwencji postępującej choroby lub je wyhamować.