Chirurg ogólny

Poradnia chirurgii ogólnej Vidok Clinic

lek. med. Wiktor Wardęga- specjalista chirurg

Lek. Wiktor Wardęga – specjalista chirurgii ogólnej

 

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Od ponad 8 lat pracuje w Oddziale Chirurgii Ogólnej z pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu w Pleszewie (Pleszewskie Centrum Medyczne).

 

Chirurg ogólny zajmuje się diagnostyką stanów ostrych, kwalifikacją do leczenia operacyjnego jak również opieką po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym – między innymi:

  • Żylaków kończyn dolnych
  • Przepuklin
  • Guzków krwawniczych
  • Szczelin i przetok odbytniczych
  • Chorób pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
  • Podejrzanych zmian skórnych, nowotworów skóry
  • Opieka nad chorymi z przewlekłymi owrzodzeniami

 

Zakres zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych przez chirurga:

  • Usuwanie zmian skórnych (znamion barwnikowych, brodawczaków, włókniaków) + przekazanie materiału do badania histopatologicznego
  • Usuwanie guzków tkanki podskórnej (tłuszczaków, kaszaków)
  • Wycinanie wrastających paznokci
  • Leczenie modzeli i nagniotków
  • Biopsje cienkoigłowe tkanek miękkich, zmian ogniskowych np. tarczycy
  • Usuwanie i korekcja blizn
  • Zaopatrywanie ran, szycie, zmiany opatrunków, usuwanie szwów
  • Nacięcie ropni
  • Badanie dematoskopowe zmian skórnych

 

 

 

 

Dlaczego usuwanie zmian skórnych jest bardzo ważne ?

Przed wizytą

Pamiętaj o zabraniu ze sobą istotnej, dotychczasowej dokumentacji medycznej (kart wypisowych ze szpitali) oraz wyników badań. Przygotuj także listę wszystkich stosowanych aktualnie leków.

Profilaktyka nowotworów skóry

Nawet w dzisiejszych czasach w dobie dbania o własny wygląd zdarza się, że zmiany skórne są pozostawione bez diagnostyki. Ważne, żeby nie bagatelizować problemu zanim będzie zbyt późno.

Warto wiedzieć:

  • zmiana o charakterze czerniaka może być pozbawiona czarnego barwnika !
  • usuwanie zmian skórnych to nie tylko dbanie o wygląd estetyczny ciała ale przede wszystkim filar profilaktyki nowotworów skóry
  • każda zmiana skórna która wykazuje potencjał wzrostowy, zmienia się w czasie, jest drażniona, ma kształt nieregularny powinna być usuwana
  • poza usuwaniem zmian skórnych chirurg zajmuje się wycinaniem odcisków, leczeniem wrastających paznokci, pobieraniem wycinków ze zmian patologicznych do badania histopatologicznego.

Chirurg ogólny – kiedy się zgłosić ?

  • Zmiany skórne które nie są fizjologiczne wymagają każdorazowo badania histopatologicznego ! Pamiętajmy  czerniak nie zawsze jest koloru czarnego, występują inne jego odmiany także bezbarwnikowe.
  • Wrastające paznokcie – częsty problem u dzieci i seniorów. Szczególnie ważne jest dbanie o paznokcie u chorych na cukrzyce !
  • Znamiona barwnikowe – nawet takie które w czasie nie zmieniają się i występują od urodzenia należy kontrolować
  • Konsultacja przepuklin, żylaków kończyn dolnych, problemów z pęcherzykiem żółciowym

 

Wskazania szczególne do usunięcia zmian skórnych

  • zmiany skórne podejrzane o charakter nowotworowy zwłaszcza takie które krwawią i swędzą
  • obecność znamion w miejscach narażonych na urazy, otarcia
  • zmiana wyglądu zmiany skórnej, kształt nieregularny z tendencją do powiększania się

Przebieg wizyty

Zmiany zakwalifikowane przez chirurga usuwa się w całości w znieczuleniu miejscowym. Pobrany materiał przekazuje się zwykle do badania histopatologicznego. Następnie zakładane są szwy które zwykle usuwa się po 7-14 dniach podczas wizyty kontrolnej. Czasem w celu poprawy gojenia rany chirurg zleca preparaty poprawiające gojenie i zmniejszenie powstałej blizny.

 

Konsultacja chirurgiczna – jaki jest jej główny cel?

Pierwsze spotkanie ze specjalistą w tej dziedzinie służy szczegółowemu zbadaniu rozpoznanego u pacjenta schorzenia. Na tej podstawie chirurg decyduje, czy problem może być leczony operacyjnie. Wizytę można podzielić na dwa główne etapy: konsultację chirurgiczną, czyli rozmowę z pacjentem, oraz badanie przedmiotowe zmian chorobowych.

Jakich informacji należy udzielić chirurgowi podczas konsultacji?

Lekarz przede wszystkim będzie chciał poznać dokładnie sytuację zdrowotną pacjenta. Potrzebne są do tego dokumenty zawierające informacje o historii leczenia, alergiach, przyjmowanych lekach, przeprowadzonych już badaniach czy pobytach w szpitalu. Podczas konsultacji chirurgicznej znaczenie ma także szczera rozmowa z pacjentem na temat odczuwanych przez niego objawów, ogólnego samopoczucia oraz o innych schorzeniach i problemach, jeśli jest nimi dotknięty.

Podczas wywiadu ważne jest udzielenie chirurgowi wyczerpujących informacji na temat rodzajów, częstotliwości i dawkowania przyjmowanych leków. Niektóre preparaty mogą bowiem zaostrzać objawy lub zwiększać ryzyko występujące podczas zabiegu. Lekarz ustali także, czy którąś ze stosowanych substancji należy odstawić w określonym czasie przed zabiegiem, i udzieli pacjentowi stosownych informacji na ten temat.

Badanie przedmiotowe – na czym polega?

Rozpoznanie schorzenia podczas konsultacji chirurgicznej najczęściej polega na szczegółowym obejrzeniu i ocenie zmian chorobowych. W zależności od schorzenia lekarz może wykorzystać również techniki obrazowania, np. rezonans magnetyczny czy RTG. Ta część wizyty jest jedną z najważniejszych składowych przy podejmowaniu decyzji o podjęciu leczenia obrazowego.

Analiza przedmiotowa staniu zdrowia może obejmować również sprawdzenie wyników badań przeprowadzonych przed schorzeniem – niektóre należy zaplanować i wykonać jeszcze przed wizytą. Jeśli w ocenie chirurga nie są one dostateczne, może on zlecić dodatkową diagnostykę przed zabiegiem. Do najczęściej wykorzystywanych podczas konsultacji chirurgicznej badań należą np. morfologia lub próby wątrobowe.

Kwalifikacja do leczenia operacyjnego

Jeśli po przeprowadzeniu szczegółowej konsultacji chirurgicznej stwierdzi, że u pacjenta przeprowadzenie zabiegu jest konieczne, podczas wizyty zostaną omówione również dalsze kroki. Kluczowym elementem spotkania jest w tym wypadku przedstawienie dostępnych metod leczenia, ich zalet oraz ewentualnych przeciwwskazań. Chirurg ostateczną decyzję o zabiegu podejmuje w porozumieniu z pacjentem, dobierając metody leczenia, które w konkretnym wypadku mogą zapewnić możliwie najwyższą skuteczność zabiegu.

Podczas konsultacji chirurgicznej, która zakończy się decyzją o podjęciu leczenia, ważne jest także ustalenie kluczowej kwestii, czyli terminu. Po wybraniu dnia i godziny, które będą odpowiadać zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi, ustalane są również inne, kluczowe kwestie, takie jak konieczność konsultacji ze specjalistami lub zrobienie dodatkowych badań, a także sposoby na przygotowanie się do zabiegu.

Omówienie czynników ryzyka w ramach konsultacji chirurgicznej

Podczas dobierania metod leczenia operacyjnego nieodzowne jest omówienie również innych ważnych kwestii związanych z planowanym zabiegiem. Należą do nich przede wszystkim potencjalne czynniki ryzyka i efekty uboczne, które mogą wystąpić po przeprowadzeniu zabiegu. Niezwykle ważne jest, aby pacjent znał potencjalne zagrożenia, nawet jeśli ryzyko ich wystąpienia jest bardzo niewielkie. Konsultacja chirurgiczna w tym zakresie obejmuje również wstępne omówienie środków ostrożności, jakie powinny być zastosowane po operacji, a także inne czynniki, jak np. powrót do odstawionych leków.

Warto pamiętać o tym, że wizyta u chirurga jest ważna również w przypadkach, gdy nie zakwalifikuje on pacjenta do leczenia operacyjnego. Może on wtedy ustalić na przykład harmonogram wizyt kontrolnych mających na celu obserwowanie schorzenia lub wskazać innego specjalistę, do którego należy się udać w celu ustalenia właściwej terapii.