Jak postępować w przypadku gorączki u dziecka ?

Gorączka u dziecka może być powodowana infekcją bakteryjną lub wirusową albo może być objawem poszczepiennym, reakcją alergiczną czy wynikać z przegrzania organizmu ( nadmiernego wysiłku). Gorączka jest reakcją organizmu wynikającą z obrony i pomagającą w zwalczaniu infekcji, ale niestety może też być niebezpieczna gdy jest zbyt wysoko i utrzymuje się zbyt długo. Warto pamiętać, że sama w sobie gorączka nie jest chorobą lecz objawem i świadczy najczęściej o walce organizmu z infekcją.

Jak postępować w przypadku gorączki u dziecka ?

  1. Kontrolować temperaturę ciała. Należy regularnie mierzyć temperaturę ciała u dziecka, najlepiej kilka razy dziennie za pomocą termometru elektronicznego, bezrtęciowego pod pachą. Termometry bezdotykowe mają mniejszą dokładność. Warto wspomnieć, że temperatura ciała między 37 – 38 stopni Celcjusza jest uznawana za stan podgorączkowy.
  2. Pokarm i nawodnienie. Należy zapewnić dziecku odpowiednią ilość posiłków i pamiętać o uzupełnieniu wody w organizmie. Przy obfitym poceniu się może dojść bowiem do odwodnienia organizmu.
  3. Leki. W przypadku przekroczenia temperatury ciała powyżej 38.5 stopnia Celciusza można podać dziecku leki przeciwgorączkowe ( ibuprofen, paracetamol) najlepiej w syropie według zaleceń na opakowaniu.
  4. Konsultacja z lekarzem pediatrą. W przypadku gdy gorączka nie ustępuje po 1-3 dniach, jest wysoka lub towarzyszą jej inne objawy takie jak bóle głowy o silnym natężeniu, drgawki, trudności z oddychaniem, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą a najlepiej umówić wizytę stacjonarną w celu zbadania dziecka i ustalenia przyczyny objawów.