Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

Regularna dbałość o higienę jamy ustnej skutkuje nie tylko pięknym uśmiechem, ale przede wszystkim zdrowymi zębami. Stany zapalne zębów oraz choroby przyzębia oprócz tego, że zaburzają estetykę naszego wyglądu, negatywnie oddziałują również na ogólny stan zdrowia. Chcąc zadbać o swoje zdrowie, każdego dnia warto więc poświęcić chwilę na higienę jamy ustnej. O tym, jakie są podstawowe zasady higieny oraz jak na co dzień dbać o zęby, piszemy w dalszej części artykułu.

Po pierwsze – mycie zębów

Podstawowa zasada higieny jamy ustnej odnosi się do regularnego szczotkowania zębów. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie po skończonym posiłku – rano i wieczorem. Ważne jest przy tym to, by używać odpowiedniej szczoteczki oraz pasty. O radę w tej kwestii najlepiej zapytać swojego stomatologa, gdyż na rynku znaleźć można wiele modeli szczoteczek oraz past do zębów o różnorodnym działaniu np. wybielającym czy też łagodzącym podrażnienia. W przypadku szczoteczek wybór nie ogranicza się wyłącznie do stopnia twardości włosia. Znaczenie ma także wybór między szczoteczką manualną a elektryczną, w tym pulsacyjną, obrotową, soniczną oraz ultradźwiękową.

Poza myciem zębów równie ważne jest szczotkowanie języka. Na języku tak samo, jak na zębach zalegają resztki pokarmu oraz inne mikroorganizmy, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób jamy ustnej. Nawet przy dokładnym wyszczotkowaniu zębów, ale przy pominięciu języka nie ma więc mowy o właściwiej higienie jamy ustnej. Poza myciem zębów i języka kluczowe jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W tym celu należy regularnie korzystać z nici dentystycznych. Ostatnim etapem mycia zębów powinno być użycie płynu do płukania ust. Taki środek nie tylko wypłucze pozostały po szczotkowaniu osad, ale także zdezynfekuje jamę ustną oraz odświeży oddech.

Po drugie – kontrole u dentysty

Codzienna higiena jamy ustnej zapobiega występowaniu wielu chorób, ale warto pamiętać, że nie jest w stanie ich całkowicie wykluczyć. Z tego względu do podstawowych zasad higieny zalicza się także regularne wizyty u dentysty. Zachęcamy do tego, aby naszą poradnię stomatologiczną w Kaliszu kontrolnie odwiedzać przynajmniej dwa razy do roku. Podczas takich wizyt stomatolog skontroluje stan uzębienia oraz posłuży radą w kwestiach profilaktyki. W ramach stomatologii zachowawczej poleci również wykonanie zabiegów przeciwpróchniczych takich jak np. usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, lakowanie czy fluoryzacja zębów.

Po trzecie – zdrowa dieta

Za zdrowe zęby w dużej mierze odpowiada także dieta. W codziennym żywieniu nie powinno zabraknąć produktów mlecznych bogatych m.in. w wapń oraz owoców i warzyw będących dzienną dawką witamin. Poza tym składnikiem budulcowym zębów jest również fosfor, dlatego codzienną dietę warto uzupełnić o produkty, które go zawierają. Fosfor znaleźć można m.in. w orzechach, żółtym serze oraz otrębach pszennych. Aby uniknąć próchnicy, dobrze jest też ograniczyć spożywanie cukru prostego. Rezygnacja z batonika, ciastka czy czekolady z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie.