Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kilka słów o profilaktyce.

Wpływ na stan zdrowia ma wiele czynników. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i uwarunkowania genetyczne to tylko niektóre z nich. Równie ważna okazuje się profilaktyka. Za profilaktykę uznaje się wszelkie działania, których celem jest regularne monitorowanie zdrowia oraz wczesne diagnozowanie chorób. Wykrycie wielu z nich we wczesnym stadium ogranicza ich rozwój oraz zwiększa szansę całkowitego wyleczenia. Wciąż masz wątpliwości, czy warto wykonywać badania profilaktyczne? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj ich rolę.

Jakie znaczenie dla zdrowia ma wykonywanie badań profilaktycznych?

Wiele poważnych chorób takich jak np. nowotwory rozwija się przez lata. Brak objawów sprawia, że pacjenci nie myślą o tym, by udać się do lekarza. Niekiedy też wykonanie badań odkładają w czasie, tłumacząc się brakiem czasu czy nadmiarem obowiązków. Kontrolne wizyty u lekarza oraz systematyczne wykonywanie podstawowych badań profilaktycznych powinno być jednak priorytetem. Profilaktyka pozwala wcześnie wykryć choroby i umożliwia podjęcie leczenia, które często ratuje życie wielu pacjentom. Oprócz tego rozpoznanie choroby w początkowym stadium przyspiesza dobór właściwego leczenia. Dzięki niemu można wyeliminować uciążliwe dolegliwości, które niejednokrotnie wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Badania profilaktyczne są ważne nie tylko dla osób znajdujących się w gronie ryzyka. Przynajmniej raz w roku powinni je wykonywać wszyscy niezależnie od wieku. Warto przy tym zwrócić uwagę na różnicę między badaniami profilaktycznymi a diagnostycznymi. Te pierwsze wykonuje się po to, by monitorować stan zdrowia oraz zapobiegać rozwojowi chorób. Te drugie z kolei przeprowadzane są zwykle na zlecenie lekarza wtedy, gdy pacjent przychodzi na wizytę z wyraźnymi objawami. Badania diagnostyczne mają więc na celu poznanie przyczyny danych dolegliwości, co nie oznacza jednak, że nie mogą pokrywać się z tymi, wykonywanymi w ramach profilaktyki.

Jakie badania profilaktyczne należy regularnie wykonywać?

Do podstawowych badań profilaktycznych zalicza się:

  • morfologię, OB i glukozę,
  • badanie moczu,
  • sprawdzenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
  • EKG,
  • USG brzucha,
  • RTG płuc,
  • badania stomatologiczne,
  • badania ginekologiczne: w przypadku kobiet cytologia oraz dodatkowo mammografia, u mężczyzn – badanie prostaty.