Kiedy się zgłosić z dzieckiem do pediatry
Jak przygotować dziecko do wizyty u pediatry ?
W przypadku dzieci do 3 roku życia należy zadbać aby dziecko było nakarmione, zapewni to spokój dziecku podczas wizyty. Warto przed wyjściem z domu przebrać dziecko, zabrać ze sobą niezbędne ubranka na przebranie, wodę do picia, butelkę, kocyk,pieluszki. Ubranka najlepiej wybrać łatwe do zdejmowania aby lekarz mógł dziecko łatwo zbadać. Zabrać ze sobą książeczkę zdrowia i szczepień, wypisy ze szpitala ( jeśli są). Starsze dzieci warto przygotować na to że lekarz pediatra może osłuchiwać słuchawkami, zajrzeć do gardła, do ucha specjalnymi przyrządami. Naturalne jest również pytanie o wzrost, sprawdzenie wagi.
Niepokojące objawy chorobowe u dziecka.
Infekcje u dzieci przebiegają w inny sposób niż u dorosłych, często potrafią mieć większą dynamikę. Dlatego nie należy bagatelizować niepokojących objawów chorobowych u dzieci takich jak:
- gorączka
- biegunka
- wymioty
- pokrzywka, odczyny skórne, bladość, zasinienie skóry
- niespokojny sen ( inny niż na co dzień) związany z dolegliwościami
Kiedy zgłosić się z dzieckiem do pediatry?
Poza wyżej wymienionymi objawami chorobowymi należy pamiętać że wizyta u pediatry powinna odbywać się również w innych celach profilaktycznych. Pediatra ocenia stopień rozwoju dziecka według specjalnych tabel. Dzieje się tak aby sprawdzić czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Konieczne są zatem regularne wizyty kontrolne oceniające ten rozwój – pozwala to na wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. Warto pamiętać aby zgłaszać się do lekarza z dzieckiem nie tylko w celu leczenia chorób infekcyjnych ale również w celu oceny prawidłowości etapów rozwoju dziecka.
Kiedy pierwsza wizyta u pediatry ?
Odpowiedzią na pytanie jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u pediatry będzie ten artykuł. Po powrocie dziecka do domu ze szpitala najlepiej odczekać ok 1,5 – 2 miesięcy z wizytą u naszego specjalisty w placówce medycznej. W pierwszym miesiącu zaleca się aby lekarz pediatra odwiedził dziecko po porodzie. Kolejne wizyty mogą odbywać się już w przychodni. Podczas tych wizyt lekarz ocenia stan fizyczny i neurologiczny dziecka a także jeśli to niezbędne przeprowadza rutynowe badania. Warto zwrócić uwagę na porę dnia w której dziecko czuje się najlepiej, nie jest marudne i wybierać taką porę na wizytę.