Implant zęba – pytania i odpowiedzi

Czym jest implant zęba i do czego służy ?

Implant zęba to tytanowy lub cyrkonowy element na którym wykonuje się uzupełnienie protetyczne:

  • koronę na jednym implancie
  • most na kilku implantach
  • uzupełnienie całego łuku na sześciu do ośmiu implantach

Jaką długość ma implant zęba ?

Implant ma średnicę około 4mm i ma zwykle około 8-10 mm długości i jest o połowę krótszy od korzenia naturalnego zęba.

Jakie są korzyści ze stosowania implantów ?

Dzięki zastosowaniu implantów zębowych przywraca się prawidłowe warunki zwarciowe. Dzięki temu zęby, które do tej pory były przeciążone (brak jednego lub kilku zębów sprawia, że pozostałe muszą przejąć na siebie całą siłę zgryzu, która wynosi nawet 70-80 kg na centymetr kwadratowy) mogą funkcjonować jak dawniej bez nadmiernych przeciążeń.

Czy implant wygląda ładnie ?

Implant tytanowy lub cyrkonowy jest umieszczony całkowicie pod dziąsłem zatem nie jest widoczny. Na implancie montowany jest łącznik do którego zamocowana jest korona. To ona właśnie jest widoczna w ustach i jest kształtem i kolorem zbliżona do naturalnego zęba.

Czy korona na implancie jest wyjmowana z ust ?

Korona na implancie może być cementowana lub przykręcana. Cementowana oznacza że jest mocowana na łączniku za pomocą specjalnego stomatologicznego kleju w ustach pacjenta i żeby ją zdjąć konieczne jest jej zniszczenie. Przykręcana oznacza że jest mocowana do łącznika poza ustami pacjenta i w takiej formie przykręca się ją razem z łącznikiem do implantu w ustach pacjenta. Następnie wlot zamyka się kompozytem. Koronę przykręcaną w awaryjnej sytuacji można zdjąć w mało inwazyjny sposób.

Czy implant w odcinku bocznym który jest mało widoczny jest potrzebny ?

Zdecydowanie implant w takim miejscu jest niezbędny. Zęby boczne czyli trzonowce są przystosowane do żucia, gryzienia, rozdrabniania. Są zębami większymi i mają zwykle 2-3 korzenie. Zęby przednie są przystosowane do odgryzania kęsa ale nie do żucia i mają zwykle 1 korzeń. Właśnie dlatego aby odciążyć zęby przednie trzeba uzupełniać brakujące zęby boczne ( szóstki, siódemki). Ma to kluczowe znaczenie dla podparcia zgryzu i przetrwania zębów przednich.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zastosowania implantu w twoim przypadku ? Zapisz się na wizytę do naszego specjalisty chirurgii stomatologicznej Grzegorza Karolewskiego. Podczas wizyty zostanie przeprowadzona diagnostyka i ocena warunków kostnych, a zatem niezbędnego podłoża pod implant.

Centrum Medyczne Vidok Clinic – implanty zębów – zapraszamy pacjentów z miejscowości Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Oleśnica, Wrocław, Kępno, Syców, Jarocin, Konin, Turek, Gołuchów, Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Lisków, chirurg stomatologiczny wykona tomograf 3D zębów – CBCT w celu oceny warunków w twoim przypadku.